Kokeilusta sysäys menestyvälle ravintolalle – Tian Tian työllistää nyt kymmenen ihmistä

Artikkelikuva: Kokeilusta sysäys menestyvälle ravintolalle – Tian Tian työllistää nyt kymmenen ihmistä

Kallion suosittu dumpling-ravintola Tian Tian sai tärkeän alkusysäyksen Hakaniemen kauppahallin kokeilujaksolta. Kahden viikon myyntijakso tarjosi yrittäjille tilan testata tuotteitaan hallissa syksyllä 2023.

Pohjoiskiinalaisiin nyytteihin, “dumplingseihin”, erikoistunut Tian Tian avasi Helsingin Vaasankadulle keväällä 2024. Ravintolasta on reilussa vuodessa tullut todella suosittu. Kesän 2025 aikana toiminta laajenee Helsinginkadun puukioskille ja Kasarmitorin Superterassille

Erityistä ravintolassa on Forum Virium Helsingin näkökulmasta se, että se sai tukea aloitukseensa Euroopan unionin rahoittaman Urban&Local-hankkeen toiminnasta. Hanke järjesti syksyn 2023 ajan Hakaniemen kauppahallissa yhdessä Kaupunkitilat Oy:n kanssa kokeilua, jossa toimijat saivat hallipaikan käyttöönsä kahdeksi viikoksi.

Yrittäjät Tapani Tuominen ja Xiaoli Shao kokeilivat kahden viikon ajan, olisiko Suomessa menekkiä pohjois-kiinalaisille nyyteille, dumplingseille, jotka on valmistettu suomalaisista raaka-aineista.

“Kioski oli meille iso apu, koska myyntijakso todisti, että tällaiselle ruoalle on kysyntää”, Tuominen sanoo. 

Myyntijakso viitoitti valikoimaa

Rahallista tukea kokeilijat eivät saaneet, mutta kioskissa he pääsivät testaamaan tuotteitaan. Tian Tian yrityksenä oli perustettu hieman ennen koronapandemiaa, mutta kaksikko ei ollut ehtinyt avata vielä ravintolaa. 

“Kioskikokeilu yllätti positiivisesti. Erityisesti kasvisversiot menivät vauhdilla kaupauksi.”

Havainto ohjasi tulevaa kehitystä: kasvisdumplingit ovat edelleen ravintolan suosituin annos, ja niitä valmistetaan enemmän kuin muita vaihtoehtoja.

”Stadilaisena on vaikeaa, kun ei voi vaan mennä torin kulmaan ja testata toimiiko idea. Nyt oli yhdellä soitolla mahdollista saada kokeiluun”, Tuominen sanoo. 

Kaupungeissa on vähän, jos lainkaan, paikkoja, joissa yrittäjät pääsevät riskittömästi testaamaan, kantaako heidän liikeideansa. Kioskikokeilu ei ainakaan vielä ole saanut jatkoa, mutta sen sijaan Lähiruokakioski 2.0 tarjoaa nyt uudenlaisen, kiertävän myyntipaikan lähiruokatuottajille. Ehkä hallimyyntipaikka, tai sen kaltainen ratkaisukin saa vielä joskus jatkoa. 

Mutkaton meininki, selvä suunnitelma ja vinhaa kasvua

Nykyisin Tian Tian työllistää kymmenkunta ihmistä.Työntekijöitä on ravintolassa ja Roihupellossa, missä nyytit valmistetaan. Ravintola on vakiinnuttanut paikkansa Kallion sydämessä, ja asiakaskunta on laajentunut 20–30-vuotiaista edelläkävijöistä kaikenikäisiin. 

”Meidätkin ehkä vähän yllätti, miten suosittua tästä nyt sitten tuli”, Tuominen hymyilee.

Kesällä 2025 Tian Tian laajentaa toimintaansa Kasarmitorin superterassille sekä puukioskiin Helsinginkadulle. Kioskiin voi tilata ruokaa noudettavaksi. 

Vaikka kasvuvauhti on ollut hurja, yrittäjät pyrkivät hallittuun kasvuun. 

”Kyllä meillä on tässä suunnitelma. Nyt kasvatetaan brändin tunnettuutta ja sitten otetaan seuraavia askelia”, Tuominen kertoo. 

Sekä hän että hänen kumppaninsa ovat molemmat toimineet yrittäjinä aiemminkin. Shaolla on ollut Kiinassa ravintola ja Tuominen on tehnyt töitä yrittäjänä koko ikänsä.

Tulevaisuuden askelet vaativat ulkopuolista rahoitusta, mutta nyt iloitaan vielä tähän mennessä saavutetusta. 

”Hakaniemen hallin kioski osui meille juuri sopivaan aikaan. En ole aiemmin saanut yrityksiini mitään tukea, mutta nytpä sain. Vaikkei kyse ollut rahasta, tämä oli meille juuri sopiva ponnistuslauta.”

Euroopan unionin rahoittaman Urban&Local – Tulevaisuuden kestävä ruokaekosysteemi -hankkeen (1.1.2023–31.12.2025) tavoitteena on luoda pääkaupunkiseudun lähiruoka- ja ravintola-alan liiketoimintaa edistävä toimijaverkosto, jolla mahdollistetaan eri toimijoiden välinen jatkuva yhteistyö, tiedonvaihto ja tutkimustiedon hyödyntäminen yritysten liiketoiminnassa. Hanketta koordinoi Forum Virium Helsinki ja hankekumppaneina toimivat Metropolia ammattikorkeakoulu, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Perho liiketalousopisto sekä Vantaan kaupunki. Hanketta rahoittavat Euroopan aluekehitysrahasto ja Uudenmaan liitto.

Kuvat: Ananya Tanttu

Lue myös