Laaja hankeyhteistyö kaupunkilogistiikan päästövähennyksistä käynnistyi

Artikkelikuva: Laaja hankeyhteistyö kaupunkilogistiikan päästövähennyksistä käynnistyi

Kuorma- ja pakettiautojen päästöt ovat nousemassa kaupunkien ilmastohaasteiden kärkeen. Näihin pureudutaan kolmen 2025 alkupuolella alkaneen kaupunkivetoisen hankkeen voimin. Hankkeiden avaustapahtuma keräsi ison joukon asiantuntijoita yhteen keskustelemaan ja tutustumaan uusiin ratkaisuihin.

eCargo tapahtumalogot

Liikenne on noussut monien suomalaiskaupunkien suurimmaksi ilmastonmuutosta kiihdyttävien päästöjen lähteeksi. Suurin päästölähde on tieliikenne, toiseksi suurin päästölähde heti henkilöautojen jälkeen on kuorma-autot. Henkilöautoissa ja kaupunkibusseissa rivakasti edennyt sähköistyminen ei ole toistunut kuorma-autoissa. Pakettiautoissakin sähköistymisen tahti on ollut selvästi henkilöautoja hitaampaa. Kuljetusten määrät kaupungeissa ovat osin kasvaneet, joten jos mitään ei tehdä, myös päästöt kasvavat entisestään.

Samaan aikaan sähkökuorma-autot ovat hankintahinnoiltaan kalliita ja niiden julkiset latauspaikat puuttuvat kaupungeista lähes kokonaan. Kaupungit eivät ole aktiivisesti edistäneet kuljetusalan mahdollisuuksia operoida sähköisellä kalustolla ja tehdä päästövähennyksiä yhdessä.

Näihin haasteisiin on kehitetty kolme julkisrahoitteista kehityshanketta, jotka alkoivat alkuvuonna 2025.

Tapahtuman välitön ja iloinen tunnelma välittyy lavalle. Kuvassa Raimo Tengvall
Tapahtuman välitön ja iloinen tunnelma välittyy lavalle. Kuvassa Raimo Tengvall

Forum Virium Helsingin koordinoima eCargo keskittyy kuorma- ja pakettiautojen sähköistymisessä erityisesti latausverkoston kehittämistä edistämällä. Hankekumppaneina ovat Espoon kaupunki ja Metropolia ammattikorkeakoulu.

Helsingin kaupungin koordinoima MADLESS (Meta-Analysis Driven Logistics Emission Solutions through Stakeholder Collaboration) analysoi erilaisia päästövähennyskeinoja ja edistää toimijoiden yhteistyötä. Hankekumppanina on Tampereen yliopisto.

Lahden kaupungin koordinoima ZERO-TRAIL -kohti päästötöntä kaupunkilogistiikkaa hankkeessa laaditaan kestävän kaupunkilogistiikan ohjelma, kehitetään tavaraliikenteelle soveltuvaa latausinfraa sekä selvitetään parhaita ohjaustoimia päästöjen vähentämiseksi. Hankekumppaneina ovat Lahden seudun kehitys LADEC sekä LAB-ammattikorkeakoulu.

Ajatuksia, verkostoja ja uusia oppeja yhteisestä avaustapahtumasta

Hankkeet järjestivät yhteisen avaustapahtuman 13.5.2025 Clarion Aviapoliksessa. Suomen logistiikan keskipisteessä Vantaan Kehä III:n lähellä nähtiin erilaisia sähköisiä kuorma-autoja sekä tavattiin vanhoja ja uusia tuttuja. Puheenvuoroja kuultiin tiedemaailmasta, energia-alalta, autoalalta, sähköautolatauksesta, kaupunkien edustajilta, kuljetusten tilaajapuolelta ja sähkökuorma-autoja ajavilta kuljetusyrityksiltä. Avaustapahtuman juontajakaksikkona toimivat sähköisen liikenteen asiantuntija Raimo Tengvall sekä projektipäällikkö Iina Kallio

Tapahtuma herätti vilkasta vuoropuhelua ja yleisö osallistui aktiivisesti
Tapahtuma herätti vilkasta vuoropuhelua ja yleisö osallistui aktiivisesti

Avauspuheenvuorossa Tampereen yliopiston professori Heikki Liimatainen avasi tutkimusten valossa liikenteen sähköistymisen hitauden aiheuttamia haittoja. Jos päästötavoitteita ei saavuteta ja uusiutuvien polttoaineiden jakeluvelvoitetta pitää korottaa, kuljetusten ja teollisuuden kustannukset nousevat vielä enemmän kuin sähköistyminen maksaisi.

Energiateollisuuden asiantuntija Tuukka Heikkilä korosti, että sähkö riittää kyllä. Kuorma-autojen sähköistyminen on sähköverkkojen kannalta täysin mahdollista sitä tahtia kuin se realistisesti ylipäänsä voisi tapahtua.

Lidl Suomen Logistics Team Manager Tuomas Räikkönen kertoi kuljetusten tilaajan näkökulman päästöjen vähentämiseen. Biokaasu on Suomessa todella pitkillä pohjoiseen suuntautuvilla reiteillä tällä hetkellä hyvä ja sähkö taas hyvä Etelä-Suomessa. Kaupunkijakelu on haasteellista monilla tavoilla, mikä on hyvä ottaa huomioon myös päästöihin liittyvissä vaatimuksissa ja toiveissa.

Paneelikeskustelussa kuultiin vähäpäästöisten kuljetusten kokemuksista ja mahdollisuuksista. Lavalla :Arto Heikurinen, toimitusjohtaja, Fastlane Transport Oy​, Joel Tiusanen, kalustopäällikkö, Niemi Palvelut Oy, Ville Naumanen, tutkimusjohtaja, Kempower Electric Mobility Research Center​, Tuukka Heikkilä,asiantuntija, Energiateollisuus , sekä​ Tuomas Räikkönen Logistics Team Manager, Lidl Suomi.
Paneelikeskustelussa kuultiin vähäpäästöisten kuljetusten kokemuksista ja mahdollisuuksista. Lavalla: Arto Heikurinen, toimitusjohtaja, Fastlane Transport Oy​; Joel Tiusanen, kalustopäällikkö, Niemi Palvelut Oy; Ville Naumanen, tutkimusjohtaja, Kempower Electric Mobility Research Center​; Tuukka Heikkilä, asiantuntija, Energiateollisuus sekä​ Tuomas Räikkönen Logistics Team Manager, Lidl Suomi.

Kuljetusyritykset Niemi Palvelut ja Fastlane Transport kertoivat omia kokemuksiaan sähkökuorma-autoilla operoinnista: kuljettajat ja asiakkaat ovat tykänneet. Niemi Palvelujen Scania P 230 Electriciin ja Fastlane Transportin Volvo FME:hen pääsi myös tutustumaan. 

Automaahantuoja ja -jälleenmyyjä Veho esitteli Mercedes-Benz eSprinteriä ja vaihtolavakäyttöön päällirakennettua Mitsubishi Fuso eCanteria. Lisäksi esillä oli liikkuva latausratkaisu EV Mobile, jossa pakettiauton takakontissa olevasta isosta akusta voidaan ladata sähköautoa missä vain.

Tapahtuman kahvitauolla oli mahdollisuus tutustua niin sähköisiin ajoneuvoihin, liikkuvaan latauskalustoon kuin liikenteen päästövähennysten kanssa toimiviin uusiin tuttavuuksiin
Tapahtuman kahvitauolla oli mahdollisuus tutustua niin sähköisiin ajoneuvoihin, liikkuvaan latauskalustoon kuin liikenteen päästövähennysten kanssa toimiviin uusiin tuttavuuksiin

Hanke-esittelyjen lisäksi hankkeiden väki kutsui mukaan tuleviin tapahtumiin ja aktiiviseen vuoropuheluun. Näitä voi seurata ja keskusteluun osallistua esimerkiksi LinkedIn-ryhmässä Kaupunkilogistiikan päästöjen vähentäminen.

Tapahtumaan osallistui paikan päällä 117 henkeä ja se sai harvinaisen positiivista palautetta. Tällaiselle lukuisten erilaisten toimijoiden väliselle yhteistyölle, tapaamisille ja konkreettisesti esiteltäville ratkaisuille nähtiin runsasta tarvetta. Kiitos kaikille osallistujille ja nähdään seuraavissa tapahtumissa!

Kuvat: Assi Jokivirta / LADEC

Lue myös